Не забравяйте, че хората ви възприемат така, както сами се отнасяте към себе си. Ниската самооценка е вредна за всяко едно начинание – личен живот, кариера, социално общуване.
- Перфекционизъм
Според специалистите, перфекционизмът може да причини ниската самооценка, но може самият той да е провокиран от нея. Рядко някой перфекционист остава доволен от работата си, а след като не може да достигне съвършения си образ, се разочарова и самооценката му се понижава.
- Реч
Всеки, който има, използва в речта си негативни фрази като невъзможно, не съм сигурен и др. Винаги се извинява и говори зле за труда си. Не харесва комплиментите и благодарностите, защото постоянно изпитват чувство за вина.
- Чувство за вина
Подобно на перфекционизма, чувството за вина може да доведе до ниска самооценка. Валидна е и обратната зависимост – ниската самооценка води до непрекъсната самокритичност и логично до чувство за вина.
- Депресия
Ниската самооценка води до толкова опасната депресия, която изисква намесата на психолог.
- Непрекъснати извинения
Хората, които имат ниска самооценка, непрекъснато се оправдават за нещо.
- Без инициатива
Липсата на самоинициатива е сигурен признак за ниска самооценка. Тези хора не смеят да предприемат нищо, дори и да имат правомощия, тъй като се страхуват от провал
- Липса на решителност
Хората с ниска самооценка не могат да носят каквато и да било отговорност за действията си. Най-лесно им е да не правят нищо. Така няма да се провалят и да получат критика.
- Избягват конфликтите
Хората с ниска самооценка се стараят всячески да избягват конфликтните ситуации. Способни са дори да излъжат, за да бъде мир.
- Враждебност
Някои от притежателите на ниска самооценка са склонни да се държат враждебно с околните като защитна реакция.
- Признаци на умора, главоболие и безсъние
Често ниската самооценка у хората води до физически проблеми като хронична умора, главоболие и безсъние.